Proč kotě s průkazem původu

Toužíte-li po čistokrevné kočce s určitými rysy, barvou nebo kresbou srsti, pak je kočka s průkazem původu (dále jen s PP) to, co hledáte.

Většina zájemců o kotě si myslí, že s koťátkem s PP musí chodit na výstavy, případně plodit koťata, ale není to pravda. Pokud chcete ušlechtilou kočku, líbí se vám nějaké plemeno, tak neváhejte a pořiďte si takovou. Ne každé kotě s PP se hodí pro další chov, ale nic nebrání tomu, mít ho jako společníka na mazlení. Taková koťata obvykle nemají exteriérové předpoklady uspět v silné konkurenci na výstavách, jinak jsou zcela v pořádku.

Při rozhodování, zda si pořídit kotě s PP nebo bez, zvažte následující:

  • Než si pořídíte kotě s PP, staňte se poučeným zákazníkem, zjistěte si maximum informací o vytouženém plemeni, porozhlédněte se po chovatelských stanicích a informujte se o ceně kotěte, která se zpravidla odvíjí od úspěchů rodičů kotěte na mezinárodních a světových výstavách koček. Zjistěte, k jakým chorobám je plemeno náchylné. Zodpovědní chovatelé udělají testy, aby věděli, že prodávají zdravá zvířata. Před koupí byste si měli od chovatele vyžádat podrobný rodokmen. V dalším kroku navštivte chovatele a podívejte se, v jakých podmínkách u něj jeho zvířata žijí. Chovatel by měl koťata odčervit a nechat je naočkovat podle veterinárních předpisů.
  • Některá koťata bez PP jsou potomky koček s PP. Ten, kdo taková koťata prodává, nebývá členem žádné organizace, nemusí tak dodržovat chovatelský řád. Taková koťata často bývají nositeli vrozených zdravotních i exteriérových vad. Kočka rodí příliš často a koťata jsou slabší a v horší kondici.
  • Koťata by neměla být odebrána od matky dříve než v 10 týdnech věku, lépe ve věku 12-13 týdnů, kdy jsou již dostatečně socializována a nebudou trpět pocitem osamělosti.
  • Seriózní chovatel předává spolu s koťátkem kupní smlouvu, kde se i zavazuje k řešení problémů (zejména zdravotních), pokud nějaké vzniknou. Pokud organizovaný chovatel není ochoten problém řešit, a zjevně je vina na jeho straně, lze na něj podat stížnost na té základní organizaci, do které patří, nebo na chovatelskou komisi dané organizace. Na neorganizovaného chovatele není kde si stěžovat, a obecně řešení jakýchkoli problémů bývá mnohem složitější, ne-li nemožné (zejména tehdy, když prodává koťata bez kupní smlouvy).
  • Dobrého chovatele si můžete nechat doporučit např. od veterináře, od známých, zapátrejte také na internetu, nastudujte si co nejvíc informací o chovu koček obecně a o specifických vlastnostech vybraného plemene.

Kočka se při dobré péči dožije i 15 – 20 let. Chcete-li kočku na mazlení, můžete ji třeba adoptovat v některém z četných útulků. Obyčejné domácí kočky bývají často zdravější a je u nich nižší riziko vrozených vad.